open-close

Cilt Bakımı Blog Yazıları

Güzelliğin mührü, dudaklar

Dudaklar
21.03.2017

Dudaklar, yüzün estetik görüntüsünde önemli rol oynar, hatta güzelliğin bütünleyicisi olarak da tanımlanabilir. Tarih boyunca ressamların, heykeltıraşların ve şairlerin, tablolarına, şiirlerine, heykellerine ilham kaynağı olmuştur. Güzel kadın tasvirlerinde dudaklar hep belirgin, kıvrımlı ve de hacimli olarak betimlenmiştir. Yakın tarihe baktığımızda modeller, mankenler fiziki ölçülerinin yanı sıra burun, gözler ve yüz konturlarının yanında özellikle dudakları için tercih edilir olmuşlardır. Özellikle üst dudağın bu güzellikte önemli bir rolü vardır.

Yine dudak dendiğinde ikonik yıldız Marylin Monroe’nun kırmızı rujlu dudaklarını hatırlamayan yok gibidir. 1955 yapımı The Seven Year Itch filmindeki sarı saçları, uçuşan beyaz elbisesi ve kontür ile belirginleştirdiği kırmızı rujlu dudakları ile Hollywood’un seksi yıldızı hafızamızdaki yerini yıllar geçmesine rağmen kimselere kaptırmaz. Ancak emin olduğumuz bir şey daha var ki, eğer Marliyn Monroe yaşadığı dönemde dudak estetiğinde Hyaluronik Asit dolgu maddesi olarak kullanılsaydı, daha kıvrımlı ve hacimli dudaklara sahip olmak için o da dolgu uygulaması yaptırırdı.

Bu da güzel bir dudağın, zarif kıvrımları ve çıkıntıları ile kişiye küçümsenmeyecek bir güzellik, seksapalite kattığını kanıtlıyor. Üst dudaktaki kıvrımlar “eros yayı=aşk yayı” olarak adlandırılır. Burun altındaki oluk ve oluşturduğu bu kıvrım kadın güzelliğinin mührü olarak kabul edilebilir.

Dudak estetiğinin de modası olur mu?

Yaşanan dönem, o dönemde ön plana çıkan aktrisler, modeller güzellikleri, stilleri ile aslında sadece modayı değil, güzellik estetik trendlerini de etkiliyorlar. Kronolojik olarak incelendiğinde görülecek ki, özellikle Hollywood aktrisleri kadınların farklı akımlara, farklı makyaj stillerine yönelmelerinde önemli bir aktör olmuştur.

1960’larda Brigitte Bardot, Sophia Loren ve Marilyn Monroe’nun dudaklarına gıpta edilirken 1980’lerde Kim Bassinger’ın, 1990’larda Julia Robert dudakları ile ön plana çıkan aktrisler oldular. Günümüzdeyse ise Eva Mendes, Rihanna, Megan Fox güzellikleri ve dudakları ile ön plana çıkan yıldızlardır.

İşte kimi zaman bu oluşan rüzgarla kadınlar dudaklarının görünümü için makyaj hilelerine başvuruyor hatta daha radikal kararlar alıp estetik müdahaleler ile dudaklarının şeklini değiştirebiliyorlar.

Ülkemize dönüp baktığımızda Yeşilçam’da bir döneme güzelliği ile adını altın harflerle yazdırmış Türkan Şoray’ın dudaklarına sahip olmak için kadınlar onun gibi dudak makyajı yapıyordu. Hatta arama motorlarında arama yaptığınızda “Türkan Şoray dudak makyajı” olarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Makyaj kısmını es geçip dudak estetiğinin modasını ve en çok tercih edilen cerrahi olmayan ve dolgu olarak nitelendirilen Hyaluronik Asit enjeksiyonları hakkında bilgi vereceğiz.

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik Asit, doğal olarak tüm vücut dokusunda yer alan ve bazı yaşamsal aktiviteleri gerçekleştiren bir asittir. Yaşla birlikte ya da başka faktörlerden dolayı azalmaya başlar. Yüz hacmini kaybetmeye başlar, dudak çevresinde kırışıklıklar meydana gelir, cilt matlaşır, nem tutma yeteneğini kaybetmeye başlayan cilt elastikiyetini kaybeder ve sarkar. Dudak ve dudak çevresinde yapılacak Hyaluronik Asit uygulamalar için Biorivolumetria bütünsel yüz yaklaşımı Idea Lips ve Idea green injection sertifikalı ekolojik dolguları takip edebilirsiniz.

Idea Lips ve Idea ile ilgili detaylı bilgi için >> http://www.optimusmedikal.com

  • Güzelliğin mührü, dudaklar

    Dudaklar, yüzün estetik görüntüsünde önemli rol oynar, hatta güzelliğin bütünleyicisi olarak da tanımlanabilir. Tarih boyunca ressamların, heykeltıraşların ve şairlerin, tablolarına,..